team

Dr. Aliyeva SAADET

Azerbaycan Üniversitesi/Azerbaycan

Azerbaycan Üniversitesi

Hakkında

Aliyeva Saadet Namık kızı 1986 yılında Bakü'de doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini 1993-2004 yıllarında yapmıştır. 2008 yılında Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Filoloji bölümünden lisans, 2011 yılında ise aynı üniversitenin Dilbilimi: Yabancı dil (ingilis dili) öğretmenliği bölümünden yüksek lisans derecesi almıştır. Hem lisans, hem de yüksek lisans programından derece ile mezun olmuştur. Doktorasını Azerbaycan Üniversitesinde yapmış ve Ph.D. derecesini almışdır.

Çalışma hayatına 2008 yılında Azerbaycan Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Yabancı Diller bölümünde başlamıştır. 2009-2013 yılları arasında öğretim görevlisi, 2013-2017 yılları arasında bölüm başkanının yardımcısı görevinde çalışmıştır.  2017 yılından itibaren Azerbaycan Üniversitesinin rektörü görevini yürütmektedir. İyi derecede İngilizce, Almanca ve Rusça konuşmaktadır.

“Britanya Çocuk Edebiyatı”, “Britanya Çocuk Folklorü” ve “Robert Börns. Şiir, Şarkı Köprüsü ve Sözle Örülmüş Dünya” adlı 3 kitabın ortak yazarıdır. Lisans öğrencileri için “Ülke edebiyatı tarihi” ders programını hazırlamıştır. İngiltere'nin Middlesex Üniversitesi tarafından hazırlanan “Children's Literature in Education Journal”ın yayın kurulu üyesi, Azerbaycan Üniversitesinin “İpek Yolu” və “Çağlayan” dergilerinin genel yayın yönetmenidir, bir sıra ulusal ve uluslararası konferansların eş başkanlığını yapmıştır.  

2019 yılında Eğitim Bakanı Ceyhun Bayramov tarafından “Bakü Devlet Üniversitesinin 100-cü yıldönümü (1919-2019) dolayısıyla Azerbaycan Cumhuriyeti Madalyası” ile taltif olunmuştur.

Ulusal ve uluslararası düzeyde yayın yapan dergilerde yayınlanmış makale ve araştırmaları vardır.

Nitelikler